בעיה טובה

מתוך Educationteam

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בעיה בכיתה היא בעיה מוכרת. נבית וחופית עושות חרם על ימית, איציק לא מבין את החומר, לדודו מצ'עמם והמזגן קר וגם חם מדי בו זמנית. אבל יש גם בעיה טובה!

בעיה טובה היא בעיה מאתגרת שמפתחת חשיבה ועבודת צוות. בעיה כזו היא חידה שאין לה פתרון ידוע מראש ויכולות להיות לה מספר רב של אפשרויות פתרון.

חשבו על הדוגמאות הבאות:
"כמה אתה שוקל?" בעיה פשוטה עם פתרון אחד. מקסימום צריך לחפש משקל. לא מאד מאתגר ולא ממש מלמד.

"איך אפשר למדוד משקל של לויתן?" זו כבר בעיה עם כמה אפשרויות פתרון. אפשר להתווכח על מה ישים, מה יעיל, ומה כדאי. איזה פתרון מסובך ואיזה אלגנטי, איזה פתרון יוצר בעיות נוספות שגם אותן צריך לפתור וכו'.
כשמציגים בעיה טובה לקבוצות בכיתה, או נותנים להם לבחור או להציע בעיה וגם פתרון, השיעור נהיה מעניין!
הקבוצות ידונו בתכן על דרכי הפתרון, ינהלו משא ומתן לבחירת פתרון שייצג את הקבוצה, יציגו בפני קבוצות אחרות וינסו לשכנע את שאר הכיתה.

בעיה מצוינת היא בעיה טובה שגם יכולה להיות רלוונטית לחיים האמיתיים. למשל: יש ילדים שלהורים שלהם אין זמן להקריא להם סיפור. מה עושים?
או: אנחנו אוהבים ים אבל החול מעצבן. מה הפתרון?
ומה אם לא כולם בקבוצה טובים בחשיבה יצירתית? מוסיפים למשימה עוד מימד: התלמידים צריכים גם לחשוב על עיצוב הפתרון (שירות או מוצר) ועל דרך שיווקו:

שי חשב על רעיון מצוין, שקד החליטה שזה הרעיון הנבחר וניהלה את התהליך, שני חיברה סלוגן ושלמה צילם פרסומת לרעיון.

השנה יצרתי שני שיעורים באנגלית שמבוססים על בעיות טובות

(שיעור בו תלמידי ט' פיתחו מוצר או שירות לפי תפיסת "חשיבה עיצובית" ושיעור בו תלמידי י' יצרו מודעות פרסומת וסרטוני פרסומות מקוריים. ניסיתי את השיעורים גם על קבוצות של סטודנטים ובשני המקרים הם היו מוצלחים).

איזה בעיות תוכלו אתם ליצור בלי בעיה?

Gur

כלים אישיים