הערכה משותפת

מתוך Educationteam

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

[עריכה] קצת על הנבחרת:

תלמידי הכיתה יושבים בחמש קבוצות קבועות לזמן קצוב של חודשיים. אחר כך חברי הקבוצה משתנים על פי הגרלת שמותיהם לקבוצות חדשות במטרה להכיר זה את זה טוב יותר בפן האישי והחברתי. לכל קבוצה יש שם, על שם מתמטיקאי מהעבר, קבוצת פיתגורס, קבוצת פיבונאצ'י וכדו'. ולכל קבוצה יש רכז קבוצה שתפקידו לפקח שכל חברי הקבוצה עוד על הנבחרת אפשר לקרוא כאן - רכז קבוצה

[עריכה] הערכה משותפת:

כל תלמיד מקבל בחינה מתמודד לבד עם הבחינה ופותר אותה בזמן שקצבתי, לאחר מיכן על טופס בחינה אחר ריק רכז הקבוצה כותב את התשובות שהקבוצה ביחד מחליטה שהם נכונות. כמובן שיש אינטראקציה מדהימה ביניהם דיונים ויכוחים והתנצחויות ושכנועים מהי התשובה המדויקת. אך עליהם להחליט ולקבוע מהר את התשובה כי זה נמדד בזמן. הציון שניתן בגין בחינה זו הוא קודם כל ציון אישי (אף שכל הקבוצה פתרה אותו) וציון קבוצתי לפני כל בחינה קבוצתית נקבע ציון יעד ממוצע כיתתי וממוצע קבוצתי שאליו נשאף, ובדרך כלל נשאף לעבור את הציון הממוצע הקודם ולעלות מעלה.

[עריכה] תגובות ראשוניות של התלמידים:

במבחן הקבוצתי הראשון היו תלמידים שסירבו להשתתף בו, קל לכם לנחש מי היו התלמידים שסירבו, הם היו השפיצים שבכיתה והיו גם תלמידים בינוניים. טענתם הייתה מדוע שהאחרים שבקבוצה שלמדו פחות ייהנו מהצלחתם. כמובן שלא התעמתי איתם ואפשרתי למי שחפץ בכך להיבחן לבד מחוץ לקבוצה ולשמחתי הם היו בודדים.

[עריכה] תוצאות:

תוצאות הבחינה הראשונה הייתה לי ולתלמידים אלו הפתעה. היינו משוכנעים בגלל שהם טובים ובטוחים בעצמם יקבלו ציון גבוה מציון הקבוצה. ולא היא. המבחנים הקבוצתיים השיגו ציונים גבוהים בלעדי ה"תותחים" שפרשו מהקבוצה. הציון שלהם היה נמוך מציון הקבוצה. מה שמוכיח שסיעור מוחין ועבודת צוות מצליחה. עובדה זו שכנעה אותם להצטרף להבא למבחנים הקבוצתיים. ברוך השם בינתיים ציון הממוצע הכיתתי הולך ועולה. ושיטת הנבחרות מוכיחה את עצמה. חושבני שכל מורה הבוחר ללמד בשיטת הנבחרות דהיינו בקבוצות חובה שגם ההערכה של הקבוצה תהיה על פי מבחן קבוצתי ולא רק אישי.

[עריכה] ראה גם

[עריכה] ליצירת קשר:

יהודה אביטבול חטיבת ביניים אורט פלך בנים - ירושלים Hedo70@walla.com

כלים אישיים