יצירת נבחרת

מתוך Educationteam

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איך מתחילים נבחרת?

איך מיישמים את מודל הנבחרת בכיתה? ישנן מספר דרכים ליצירת נבחרת. כל מורה מכיר את תלמידיו ואת עצמו ויכול לבחור את הדרך הטובה ביותר עבור כל השותפים ליישום את המודל. בערך זה נעבור על עקרונות מרכזיים ביצירת הנבחרת בכיתה., אך אל לנו להתייחס לתרשים זרימה זה כאפשרות היחידה. כל נבחרת וכל מאמן שונים ולכן אתם תדעו מה הדרך הטובה בשבילכם, זו רק הצעה.


[עריכה] 1 - רוח הנבחרת

בכיתת נבחרת, אנו מעוניינים לייצר קבוצה עם רמת היכרות גבוהה, תחושת מעורבות וגאוות יחידה. כזו שתגרום לתלמידים להתגאות בקבוצתם, לראות בכיתה יחידה אורגנית ולחוש שייכות ובטחון. אנו מכנים זאת 'רוח הנבחרת'.

'רוח הנבחרת' מבטאת את הלכידות החברתית והערבות ההדדית. בדומה לנבחרת ספורט, קיימת חשיבות רבה לטיפוח רוח הקבוצה וגאוות הנבחרת, יצירת מחויבות אישית וקבוצתית , בניית הקשר הבינאישי ושיתופי פעולה.

 יצירת רוח נבחרת בכיתה לא מתרחשת ביום אחד. זהו תהליך שמתחיל ביום הראשון, נמשך לאורך כל זמן קיומה של הנבחר ולכן יש לתחזקו.

האחריות על יצירת רוח הנבחרת הנה של "מאמן" הקבוצה (המורה)  והשחקנים (התלמידים).

ניתן ליצור ולחזק את רוח הנבחרת על ידי פעילויות שונות שמטרתן:

  • העמקת היכרות בין התלמידים,
  • חיזוק ההתלהבות והאמונה ביכולת הכיתתית להצליח ביחד – "כולם בשביל אחד, אחד בשביל כולם"
  • הבנת הערך הלימודי והעתידי שבהוראת עמיתים ולמידה שיתופית.

כחלק מיצירת רוח נבחרת, על המורה לקיים עם התלמידים תיאום ציפיות. על התלמידים להבין את התהליך שאליו הם נכנסים,  מה ישתנה באופן ניהול הכיתה ומה התועלת שתצמח להם ולנבחרת. מורים שהתנסו במודל הנבחרת בחרו להסביר את המודל ולתאם ציפיות בדרכים מגוונות - משחק שיתופי, הסבר בע"פ, הרצאה, מצגת, או טקס חגיגי.

בחלק מבתי הספר, דוגמת מזכרת בתיה, ואולפנית בר אילן, החליטו לפתוח את השבוע הראשון בשנה במשחקי גיבוש ויצירת רוח נבחרת ולא לגעת כלל בחומרי הלימוד, מתוך אמונה שרוח הנבחרת חשובה ליצירת תנאים ללמידה שיתופית.

ראו כאן פרקטיקות שונות ליצירת רוח נבחרת


[עריכה] 2 - כולם לומדים ומלמדים

[עריכה] מיפוי חוזקות

רגע לפני שהתלמידים מתחילים ללמוד וללמד האחד את השני, יש צורך למפות את החוזקות של התלמידים בכיתה. זאת כדי שפעילותם, תנבע ממקום של עוצמה ותפקידם בנבחרת, הנגזר מהחוזקות, יהיה משמעותי. אלמלא השימוש בחוזקות, ייתכן והתלמידים לא ירגישו שהם תורמים תרומה משמעותית להצלחת הנבחרת ועמידה ביעדים. מיפוי חוזקות על ידי מורים מהשטח נעשה בפרקי זמן משתנים. ליאת קיימה במשך שבועיים מפגשים יומיים של מיפוי חוזקות. דפנה לעומתה ביצעה מיפוי תוך חצי שעה ויש העורכים מיפוי הבנה וידע כלפי נושא ותרגול  בכמה שיעורים או בשיעור בודד (למשל על ידי השאלה מיהבין את החומר ויכול להסביר, מי זקוק לחזרה על החומר ולהסברים וכד'). יש לשים לב שתהליך מיפוי החוזקות, כמו רוח הנבחרת, לא מסתיים לחלוטין. על המורה להיות ער לשינויים, לכיווני ההתפתחות ולרצונות של התלמידים, ללמוד להכיר אותם טוב יותר כל יום ולדאוג למגוון אפשרויות לביטוי החוזקות שהוגדרו


[עריכה]  לומד מלמד

בתהליך זה נשאף שהתלמידים ינקטו עמדה פעילה ביחס לידע ולתהליכי ההוראה והלמידה: יהיו מעורבים וערבים זה לזה, יעברו מאחריות אישית לאחריות קבוצתית, יחוו את המפגש עם תכני הלמידה גם דרך מיומנויות הוראה (שאלות, הסברים, בדיקה, הערכה ועוד). נשאף לפתח רשתיות וקשרי למידה: לטפח אינטראקציות בין אישיות ונכונות לעזור ולהיעזר. נבחן האם מתקיים שיח רלוונטי ומקדם והאם נוכחת ראיית מקומו וצרכיו של האחר כתלמיד והתייחסות מותאמת לכך.

הדרך הקלה להתחיל בפועל את עבודת הנבחרת היא דרך פרקטיקות למידה שיתופית שונות שמוכרות לחלק מהתלמידים והמורים. ראו שלל פרקטיקות של "לומד מלמד"


[עריכה] 3 - מטרה משותפת וגרף התקדמות

[עריכה] יצירת מטרה משותפת

ביצירת מטרה משותפת על המורה, הוא מאמן הנבחרת, לשאול את עצמו להיכן הוא רוצה לקחת את הכיתה ומה הוא רוצה להשיג בסוף השנה, גם בתחום ההישגים הלימודיים וגם בתחום האקלים הכיתתי. לאחר קביעת המטרה יש להגדיר יעדי ביניים בדרך להשגתה שישמשו גם כמדדי התקדמות. הצעתנו היא לייצר יחד עם התלמידים את מדדי ההצלחה כך שהם ייקחו חלק ביצירת חזון הנבחרת ובכך יהיו מגויסים להגשמתו. חלק מהמורים בחרו לקיים דיון עם התלמידים ויחד איתם בחרו את המטרה המשותפת ולא רק את ממדי ההצלחה שלה. שימו לב - פרקטיקה כזו מתאימה בעיקר לכיתה מלוכדת הנמצאת בשלבים מתקדמים במודל הנבחרת.

ראו שלל פרקטיקות ליצירה והטמעה של מטרה משותפת

[עריכה] יצירת גרף התקדמות

המטרה המשותפת היא המנוע ללמידת השיתופית. אך היא תעשה זאת רק אם נצליח לייצר נראות לתהליך שעובר על הכיתה. גרף ההתקדמות הינו ביטוי גרפי המציג את מדדי ההצלחה של המטרה הקבוצתית בהתאם ליעדים שנקבעו. כאמור המטרה הקבוצתית הינה מוצגת. היא מוצגת כדי שחברי הנבחרת יוכלו לקבל בכל זמן פידבק עדכני על ההתקדמות של הנבחרת לאור המטרה הקבוצתית והעמידה ביעדים. כאשר המטרה הקבוצתית מוצגת, היא גורמת להנעה אצל התלמידים ולהגברת המוטיבציה לקחת חלק בהעלאת מדדי ההצלחה אל עבר הניצחון ולמעשה מהווה גורם מלכד סביב מטרות הנבחרת. הדבר דומה לנבחרת ספורט, אשר רואה את ההתקדמות שלה לאור ניתוח נתונים סטטיסטים או על פי ההתקדמות של הקבוצה בטבלה. לנבחרת יכולות להיות מטרות שונות. מטרה לימודית-הישגית, מטרה חברתית ומטרת PBL. (ראה לינקים) גם בנבחרת עם מטרה חברתית, כגון העלאת גיבוש הקבוצה או שיפור האקלים, יש לייצר מדדי הצלחה ולהציגם על פני גרף ההתקדמות. כל פרק זמן קצר הקבוצה בודקת את ההתקדמות שלה, המתבטאת על ידי ציון קבוצתי, מידת הרשתיות והעזרה ההדדית או תחושת שביעות הרצון של המשתתפים.


[עריכה] 4 - הערכה

לאחר ביצוע הערכה ללמידה המתקיימת בכיתה אנו מסתכלים על הגרף ומסמנים את ההתקדמות של הנבחרת ביחס למדדי ההצלחה. החזרה לגרף מפיחה התלהבות התלמידים ויחד עם מיצוב רוח הנבחרת נחזור לשלב ד' - כל תלמיד הוא גם מורה, ונמשיך את הלמידה במודל הנבחרת עד לעמידה ביעדי ההצלחה שהצבנו.

מורים שפועלים על פי מודל הנבחרת, יצרו מגוון פרקטיקות שונות להערכה המשלבת פרספקטיבה נבחרתית.

יצירת נבחרת ב How2MOOC[עריכה] סיכום

זה היה ארוך. בואו ניקח רגע ונעבור על כל השלבים:

  1. רוח נבחרת
  2. לומד מלמד
  3. מטרה משותפת
  4. הערכה

עשיתם את זה בדרך אחרת? ספרו לנו איך!

מוזמנים לעשות זאת דרך יצירה של ערך חדש, בכתובת המייל או בקבוצת הפייסבוק שלנו: "נבחרת ישראל בחינוך" בהצלחה

כלים אישיים