יצירת נבחרת H2M

מתוך Educationteam

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

צעד אחר צעד
שלבי פרה-למידה:
1 - יצירת נבחרת
2 - גיוס גורמים בקהילה
3 - יצירת מטרה משותפת וגרף התקדמות
4 - בחירת קורס MOOC
שלבי תכנון למידה:
5 - הגדרת תפקידים ומיפוי חוזקות
6 - תכנון למידה בקבוצות
שלבי למידת קורס ה-MOOC:
7 - כיתה הפוכה/שיעור הפוך
8 - מיפוי הבנה
9 - לומד מלמד
10- הערכה - Quiz


יצירת נבחרת הוא השלב הראשון במודל How2MOOC - למידה של קורסי MOOC על פי מודל הנבחרת

תהליך יצירת הנבחרת אינו קורה ביום אחד. הדבר דומה לתהליך של יצירת קבוצה. קבוצה אינה נוצרת מעצם העובדה שגורם חיצוני מקבץ מספר אנשים יחד - לא קבוצת אנשים הנוסעים ביחד באוטובוס ואף לא כיתת תלמידים למשל. גם קיומה של מטרה משותפת לבד או מכנה משותף אינם מספיקים. הכיתה תוכל להפוך לקבוצה, לנבחרת, כאשר תתבסס תלות הדדית בין חבריה. (קורט לוין, 1948) תלות הדדית נוצרת ראשית כאשר הקבוצה בוחרת להגדיר את עצמה ככזו: 'אנחנו נבחרת' וקיומה מוכר לפחות על ידי אדם אחד אחר (Brown P.1988) וכאשר נוצרת תקשורת הדדית ואינטראקציה בין חבריה - לחברי הקבוצה יש תפקידים מוגדרים והם חולקים נורמות וערכים משותפים. מיחידים שנוכחים ביחד באותה כיתה, לקבוצה מחויבת. משום כך כדי להצליח בעבודה כנבחרת, תחילה עלינו להכריז על נכונותנו ליצירתה ולבסס תחושות של אמון, נורמות התנהגות רצויות, תפקידים מוגדרים, כדי שתיווצר בהמשך תלות הדדית חיובית בין התלמידים. כלומר, התלמיד מפתח תפיסה, שהצלחת מטרותיו תלויה לא רק בכישוריו האישיים אלא גם בכישוריהם של חבריו לקבוצה ובנכונותם לסייע ולעודד (רוזנווסר ונתן, 1997) בתהליך יצירת הנבחרת, המוקסטר משתמש במיומנויות הנחיה כדי ליצור את תחושת האמון בין התלמידים ע"י ביסוס של נורמות התנהגות הבאות לידי ביטוי בצורת הדיבור, בתרגול הקשבה והדרך שבה אנחנו מגיבים ונותנים פידבק זה לזה. שלב האמון בקבוצה מאפשר שיח לגיטימי על חוזקות וחולשות, (בטחון לדבר על חוזקותי וחולשותי - מבלי שמישהו ילעג לי) ומכאן נפתחת הדלת לעבודה/למידה שיתופית כנבחרת.

משום כך יש חשיבות עצומה לזמן שאנו מקדישים לתהליך יצירת הנבחרת לפני שמתחילים ללמוד את הקורס.

הסטטיסטיקות מדברות בעד עצמן, בלמידה לבד מול המחשב, רק אחוזים בודדים מצליחים לסיים קורסי MOOC . אולם כאשר אנחנו לומדים ביחד בנבחרת כאשר לכל תלמיד יש תפקיד והוא תורם ללמידה מחוזקותיו הלימודיות או החברתיות, כאשר התלמידים פועלים מתוך ערבות הדדית חיובית ורצון לסייע ולהיעזר באחרים, אז נוצר היחד. תהליך זה מייצר את חוויית ההנאה מהלמידה המשותפת, מגביר את המוטיבציה ומביא להצלחה בלמידה ובסיום ה MOOC הלמידה/העבודה כנבחרת מייצרת דבר נוסף חשוב יותר מכל למידת תוכן:

כאשר אנחנו עובדים יחד כנבחרת, הטכנולוגיה שנראתה לנו כה קרה ומנוכרת, הופכת למדורת השבט. בלמידה שבמודל H2M לרוב לא נראה תלמידים שכל אחד מהם יושב לבד מול מסך, אלא קבוצות קבוצות של תלמידים שצופים ביחד, מדברים, מתווכחים.

פורטל How2MOOC
למידת MOOC במודל הנבחרת.

תהליך הלמידה הופך למפגש חברתי, למשחק, ליצירה ולהנאה. התלמידים לומדים על עצמם, לומדים לראות את חבריהם לכיתה ולשתף עימם פעולה, לומדים לעזור ולהיעזר.

מהן הדרכים המיטביות ליצירת נבחרת בכיתה? כאמור, נבחרת נוצרת כאשר אנחנו מכריזים עליה ככזו. כאשר אנחנו מעמיקים את ההכרות בין חבריה ויוצרים מרחב בטוח לברור החוזקות, להגדרת המטרה המשותפת ולקיחת תפקידים, וליצירת רשת של קשרים וערבות הדדית בין חברי הנבחרת. שלבים אלו יבואו בהמשך

[עריכה] ראה עוד

כלים אישיים