מאגר משחקי היכרות

מתוך Educationteam

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

איך אני מציג עצמי בקבוצה חדשה ? מה ישבור את הקרח ? מה יעזור לי לחשוף את צדדי החיוביים ?

משחקי ההכרות עונים על צרכים אלו, מסייעים לזכור את שמות המשתתפים, מחזקים את ההכרות ויוצרים אווירה מהנה ומשוחררת.

חשוב לזכור שזהו הרושם הראשוני של חלק מהמשתתפים ולכן רצוי למנוע אפשרות של הצגה לא חיובית (שמות לא מחמיאים וכו'), כמו כן כדאי להחליף סוגי משחקים, כדי לאפשר לכל המשתתפים להצליח.


1. שמות עם דף נייר: משחקי חברה לזכירת שמות. משתתף אחד עומד על כיסא עם דף נייר בידו. כשהוא מכריז על שם של משתתף אחר הוא עוזב את הנייר. על המשתתף שקראו בשמו לתפוס את הנייר בטרם נגע ברצפה. אם הוא לא תפס את הנייר, קורעים את הנייר לשניים וממשיכים עם חצי דף. וכך ממשיכים במשחק עד שחתיכת הנייר קטנה מידי.

2. שמות עם כדור (עמודו לייט): עומדים במעגל, אחד המשתתפים זורק כדור לגובה ומכריז על שם של משתתף אחר. על המשתתף שהכריזו את שמו לתפוס את הכדור בטרם ייגע ברצפה. אם הצליח לתפוס את הכדור, ממשיך את המשחק, זורק את הכדור לגובה ומכריז שם אחר. אם לא תפס את הכדור צובר המשתתף נקודה לחובתו. כשמשתתף צובר 3 נקודות לחובתו ממציאים לו שם חדש ומצחיק, בשם זה ישתמשו להמשך המשחק. אם צבר עוד שלוש נקודות לחובתו, יקבל גם שם משפחה מחבריו. אם צבר לחובתו 9 נקודות, יצא מהמשחק. משחק זה שייך גם הוא לקבוצת משחקי חברה בהם שיחקנו שעות בילדותנו בשכונה...

3. תיאום ציפיות: כל משתתף כותב או מצייר את הציפיות שלו מהתקופה. לאחר שכולם סיימו משתפים ולאחר מכן מכניסים את הפתקים לבקבוק או קופסה וחותמים אותם (בבקבוק נועצים נר בפתח הבקבוק ומדליקים עד שהשעווה חותמת את פיתחו). בסיום התקופה פותחים את הבקבוק או הקופסה וכל אחד מוזמן לבחון האם עמד בציפיות של עצמו.

4. זה הסוד שלי: אחד המשתתפים נבחר להיות בעל הסוד, עליו למצוא פרט על עצמו שאף אחד מחברי הקבוצה לא יודע (כישרון או תחביב, משהו מההיסטוריה שלו, משהו מעניין על משפחתו, מנהג קבוע או דרך התנהגות אופיינית ומיוחדת וכ"ו). על חברי הקבוצה לגלות מהו הסוד של המשתתף באמצעות שאילת 30 שאלות, שהתשובה עליהן היא כן או לא!

5. גן החיות: יושבים במעגל ועל פי הסדר על כל משתתף לומר את שמו ולחקות את קולה של החיה האהובה עליו. הבא בתור צריך לחזור על שמו ועל קול החיה של המשתתפים הקודמים לו, רק לאחר מכן עליו לומר את שמו ולחקות את החיה האהובה עליו. ככל שמתקדמים כך המשימה קשה יותר שכן על כל מתחרה לחזור על השמות ועל קול החיה של כלל המשתתפים שהיו לפניו. מי שמתבלבל מקבל משימה מצחיקה (לחזור על הקולות עם תנועות, על רגל אחת, לרקוד וכו').

6. גן חיות +: משחקי חברה רבים הומצאו על בסיס סבב ההכרות בסעיף הקודם. את סבב ההכרות ניתן לשכלל בדרכים רבות ומגוונות כמו למשל: חיה שמתחילה באות של השם, חיקוי תנועה, תכונת אופי בולטת, שיר שמתחבר לשמי או לתכונה שלי, יצירת סיפור משותף, להציג עצמי בתור היושב מימיני, להציג עצמי מתוך גרונה של דמות משמעותית בחיי, להציג עצמי תוך ציון שלוש עובדות שלא יודעים עליי, לספר על משחק ילדות אהוב, לספר פרט מפתיע ופרט בנאלי על עצמי, לספר על מקור השם שלי או כל דבר אחר העולה על רוחכם.

7. שלפלף/ קזבובו: המנחה מצביע על אחד המשתתפים ואומר לו קזבובו, על המשתתף לענות את שמו. אם המנחה הצביע ואמר את שם המשתתף על המשתתף לענות, קזבובו. ניתן להוסיף את מוטיב השלפלף. כשהמנחה אומר למשתתף שלפלף עליו לענות את שם משפחתו. אם המנחה מצביע ואומר את שם המשפחה על המשתתף לענות שלפלף. כשהמשחק נקלט ניתן להפכו למורכב יותר, המשתתף הטועה מחליף את המנחה, ניתן להוסיף מילה כדי שהמשתתף יאמר את שם היושב לצידו, ניתן להצביע על אחד ולומר שם של אחר וכן הלאה

8. חצי מהמשתתפים יושבים במעגל עם הפנים כלפי פנים והחצי השני במעגל בתוך המעגל הראשן עם הפנים כלפי חוץ, כך שכל משתתף נמצא מול אחד אחר. כל פעם המדריך נותן נושא לשיחה כמו: החוויה הכי מעניינת שהייתה לי השבוע או הפדיחה הכי גדולה שלי, ולאחר כמה דקות הוא אומר למעגל החיצוני לזוז מקום אחד ימינה כך שיהיו מול משתתף אחר.

9. ישנם הרבה פתקים עם התחלות של משפטים כמו: "אני טוב ב...", "אני הכי אוהב לאכול...", אני שונא לעשות..." וכ"ו. הפתקים מונחים הפוך על הרצפה והמשתתפים יושבים סביב במעגל, כל משתתף מרים פתק בתורו ומשלים את המשפט.

10. להסתדר לפי: המנחה מכריז על תכונה מסוימת ועל המשתתפים להסתדר במהירות האפשרית על פי תכונה זו. לדוגמה: גובה, צבע שיער (מהבהיר לכהה), גיל, שם (לפי א' ב'), צבע הבגדים וכו'. ניתן להקשות ולדרוש לעשות את זה ללא מילים, או כשהם עומדים על שורת כיסאות (מבלי לרדת מהכיסאות) ועוד. ניתן לשחק משחקי חברה מסוג זה בין קבוצות או לשחק עם קבוצה אחת כאתגר קבוצתי משותף.


11. פרואי פרואי: כולם מסתובבים בחדר בעיניים עצומות. המנחה נוגע בראשו של אחד אשר מתמנה כפרואי. אם שנים נפגשים עליהם ללחוץ ידיים ולשאול האם אתה פרואי? אם שניהם שאלו סימן שהם לא פרואי והם ממשיכים. אם משתתף תפס חבר שאינו עונה סימן שהוא פרואי ומעכשיו הם ממשיכים יחדיו יד ביד, עד שכולם מצטרפים לפרואי אחד גדול.

12. מתקבצים: המנחה משמיע מוסיקה קצבית והמשתתפים רוקדים בחופשיות בחדר. כשהמנחה עוצר את המוסיקה הוא מכריז על מספר מסוים. על המשתתפים להסתדר במהירות האפשרית בקבוצות בכמות שהכריז המנחה. ולשוחח על שאלת היכרות כמו מה שהכי משמח אותי בבית הספר, אם הייתי יכול הייתי לומד יותר….


[עריכה] ראה עוד

מאגר שאלות היכרות

כלים אישיים