מקום 2021

מתוך Educationteam

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כיתה 2021

מקום
פעילות:
שותפים
הערכה:
זמן

ב-150 שנה האחרונות, כמעט ולא השתנה סדר הישיבה המסורתי בכיתה. תלמידים יושבים בשורות מול הלוח והמורה. כשמסתכלים על המרחב הפיזי בכיתה מסורתית, ניתן להבין את הנחות היסוד החינוכיות, דרך סדר הישיבה:

1- שיש מקור אחד ל"אמת", יש מקור ידע יחיד והוא המורה.

2- כל התלמידים הינם זהים, צרכיהם זהים וצורת הלמידה של כולם זהה,

נבחרת מתמטיקה - כיתת מרובת לוחות
נבחרת מתמטיקה - כיתת מרובת לוחות

מודל הנבחרת כופר בשתי הנחות יסוד אלו.

ממד "מקום" בכיתה 2021 מציין את הביטוי הפיזי לפדגוגיה. בערך זה נדגים מהם העקרונות העיצובים לכיתת הנבחרת

[עריכה] עקרונות העיצוב בכיתת נבחרת

ישנם שלוש עקרונות בעיצוב כיתת נבחרת:

  1. מקורות ידע
  2. גיוון בסגנונות למידה
  3. תקשורת בין אישית


[עריכה] מקורות ידע

אם "כל תלמיד הוא גם מורה", אז כל תלמיד הוא מקור ידע. דוגמה מצויינת למרחב למידה שמתמודד עם הנחת היסוד כי המורה הוא אינו מקור הידע היחיד, ניתן לראות בגאון הירדן, שם פועלת נבחרת מתמטיקה ואין לוח מרכזי מאחורי המורה. על כל קירות הכיתה ישנם לוחות מחיקים - מאחורי כל תלמיד, אחרי הכל, "כל תלמיד הוא גם מורה".

ראה כיתת מרובת לוחות

דרך נוספת להתמודד עם הנחת היסוד כי "ישנה אמת אחת" היא להוסיף מורה. בכיתת גוונים ישנן שתי מורות וכך המסר לתלמידים הינו שמקור הידע אינו יחיד. כדאי לקרוא עוד על תפקיד המורה כדי להבין לעומק את תפקיד המורה בכיתת נבחרת. .


[עריכה] גיוון בסגנונות למידה

נבחרת ביס היובל
נבחרת ביס היובל
שהתלמידים אינם זהים. כל אחד מיוחד בדרכו, לכל אחד כשרון, יכולות ודרך אחרת בה הוא לומד. לכן בכיתת נבחרת יש חשיבות גדולה לעיצוב מרחב שמתאים למספר רב של סגנונות למידה.

ניתן לראות כדוגמה את בית הספר היובל ביהוד, פרקטיקה עיצובית המאפשרת גיוון רב בלמידה. בסרטוטים ניתן לזהות גם כיתת מרובת לוחות, וגם שולחנות מנטורים, תלמיד יכול לבחור אם לשבת "בפינת הזולה", על השטיח, עם חבריו בקבוצה מול השולחנות, או בלמידה זוגית כמו בפרקטיקה מודל בית שאן למנטורים.


[עריכה] תקשורת בין אישית

נבחרת מתמטיקה - אורט בית שאן
נבחרת מתמטיקה - אורט בית שאן
בכיתה המסורתית, עיני התלמידים מופנים כל הזמן אל המורה. כדי שנוכל לאפשר למידה שיתופית, עלינו ליצור מרחב בו התלמידים יכולים לשוחח וללמוד האחד מהאחר. צורת ישיבה בקבוצות, עם מקסימום אפשרויות ליצירת תקשורת בין התלמידים היא עקרון מהותי בעיצוב כיתת נבחרת. שימו לב - מורה שיחליט ליישם את מודל הנבחרת בכיתתו, וטרם ויתור על הקנייה פורנטלית כמרכז השיעור, יתקשה להתמודד מול כיתה בה סדר הישיבה הוא בקבוצות. לכן, עיצוב המרחב בקבוצות למידה, יבוא רק לאחר ביסוס של מתודות שונות של למידה שיתופית בקרב התלמידים. בנבחרת מתמטיקה של באורט בית שאן, במרחב הלמידה ישנם חללים שלא מיועדים רק ללמידה. אך גם במטבח, ישנו דגש כי הישיבה תהיה תמיד קבוצתית על מנת להרבות את האינטרקציה הבין אישית בין התלמידים.


[עריכה] ממד מקום במודל How2MOOC

במודל How2MOOC, המורה "נאלץ" לוותר על ההקנייה, כי יש מקור ידע חיצוני, הוא קורס ה- MOOC. אילוץ זה משחחר את המורה מתפקידו המסורתי ומאפשר למידה בכל מקום. דרך המחשב או הטלפון החכם, יכולים התלמידים ללמוד בכל מקום שהוא ולכל אורך היממה. תפקיד המורה כאן הוא להתאים בעיקר את הסביבה הוירטו.. למעשה הוא מוזמן ליצור מרחב למידה חדש שיתאים לכיתת נבחרת וישלים אותהאלית של הלמידה, מרחב וירטואלי שיתאים לצרכי הלומדים ויתמוך בלמידה

[עריכה] ראה עוד

כלים אישיים