נבחרת רב-גילאית

מתוך Educationteam

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

[עריכה] מורים צעירים בנבחרות שונות

המודל פותח בבית ספר אשכולות בבנימינה, לראשונה נוסה על כיתות ג', ה', ו'. המודל מיושם בנבחרות שונות ברחבי הכיתות (נבחרת ספורט, נבחרת שפה, נבחרת אנגלית, נבחרת בריאות ועוד). בכל נבחרת, ישנם תלמידים המובילים את הקבוצה (בתמיכת המורה) ומיישמים את הלימוד בדרכי פעילות שונות, כגון: פעילות ספורט, הדרכת יוגה, ישיבה פרטנית עם תלמידים, ועוד.


[עריכה] הכנה

כיוון שנבחרות אלו פועלות מדי יום בבית הספר, שלבי ההכנה כוללים את הדברים הבאים:

1) בחירת תלמידים לכל נבחרת

2) יצירת שיח עם חברי הקבוצה בנוגע למטרות כלליות של הקבוצה הנבחרת, ובניית מטרות שבועיות המתייחסות לתכנים נלמדים.

3) מפגש שבועי עם הנבחרת לגיבוש תוכנית שבועית / דו שבועית.

4) יישום הפעילות במהלך השבוע

5) רפלקציה במסגרת הפגישה השבועית, מה צלח, מה פחות, מה ניתן לשנות ולשפר, רעיונות של חברי הקבוצה, וסיוע או שינוי במידת הצורך בתוך הנבחרות.


[עריכה] יישום התוכנית השבועית בכיתות במהלך השבוע

- מורשת הגבורה – המטרה היא התקדמות בבניית מצגת לזכרו של בוגר שנפל, חשיבה משותפת בקבוצה על פעילות הנצחה מתאימה בהתאם לתחביביו / חייו של הנופל. לאחר מכן, תיאום מול מורות בשכבות נבחרות ואז ביצוע הפעילות. בעקבות הפעילות נערך משוב של חברי הקבוצה עם המנחה, בכדי לטייב את הפעילות ולמנוע קשיים שצצו בפעילות הראשונית.

- נבחרת מתמטיקה – העלאת הממוצע והנחלת הידע הכיתתי בגיאומטריה מרובעים. מקבוצת המצטיינים נבחרו 4 ילדים, שקיבלו משימה ללמד בקבוצה בעזרת אמצעי המחשה ובאופן שבו הם מוצאים לנכון ללמד את הקבוצה את נושא חקר המרובעים. התקיים משוב חלקי עם חלק מראשי הקבוצות, באשר לקשיים, רעיונות ללימוד הנושא הנלמד. יערך מבחן בעוד מספר שבועות שיבדוק האם הנבחרת צלחה במשימה.

- נבחרת ספורט – ילדים שבחרו להצטרף לנבחרת בכדי לקיים פעילויות ספורט ופעילויות בריאות לכיתה, הם תכננו וביצעו שיעור בו הם הפעילו תחנות ביחד עם המורה לספורט, והם יישמו את הפעילות בכיתה. בתוכניות שלהם יש גם תורנות ילדים לביצוע יוגה בכל יום בכיתה וגם תוכנית לארוחת בריאות.

- נבחרת אנגלית – בכל כיתה נבחרו מספר תלמידים מצטיינים הפועלים כמורים צעירים. פעם בשבוע המורים מקבלים נושא כאשר המטרה היא להנחיל את הידע אל הכיתה בדרכים שונות שהם בוחרים כגון: משחק, סיפור, פאזל, וטריוויה. לעיתים הם לוקחים על ידם תלמידים הזקוקים לעזרה ויושבים עימם על נושאים ספציפיים.

הנבחרות הן מגוונות ופועלות בצורות שונות, אך כאשר מדובר על מורים צעירים הפעילות היא דומה - לקיחת תלמיד הזקוק לעזרה, תמיכה בו על ידי תלמיד אחר, ועליית תחושת המסוגלות.

כלים אישיים