תפקיד המורה

מתוך Educationteam

גרסה מתאריך 12:37, 28 במרץ 2018 מאת Gur (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה הנוכחית (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

[עריכה] הגדרה

עקרון 1 -מטרה משותפת:
מטרה PBLמטרה חברתית
גרף התקדמותמטרה לימודית
עקרון 2 - לומד מלמד:
מיפוי ידעמיפוי חוזקות
How2MOOCנבחרות מתמטיקהנבחרות יסודי
הנבחרת במיטבה:
תפקיד המורהרוח הנבחרת - עתיד הנבחרת
ראו כלל הפרקטיקות - "הנבחרת בשטח"


כיתת נבחרת במיטבה,כאשר כל תלמיד הוא גם מורה, מקור המוטיבציה הוא פנימי והתלמידים לוקחים אחריות על הלמידה שלהם, אפשר לחשוב כי לא נותר למורה מה לעשות. כמובן שההפך הוא הנכון. במודל הנבחרת, המורה הוא המאמן, או המוקסטר (במודל HOW2MOOCׂ), רלוונטי יותר מתמיד ותפקידו משמעותי הרבה יותר מתפקיד המורה במאה הקודמת שהתמקד בהעברת ידע.

במודל ההוראה הקלאסי המורה נותן מענה אישי לכל תלמיד, כמקור הידע והפתרון לכל בעיה בכיתה. במודל הנבחרת המורה מרשת בין כל תלמידי הכיתה, ובינהם לבין מקורות הידע השונים.

[עריכה] תפקידי המורה במודל הנבחרת מתמקדים בשישה עקרונות:

1. עקרון הזרקור – להבליט את הייחודיות ומומחיות השונות שקיימות בתלמידיו. תפקיד המורה על פי עקרון הזרקור הוא להכיר את הצבע הייחודי של כל תלמיד וחוזקותיו ועל פי ייחודיותו של התלמיד נמצא מקומו בנבחרת.

2. עקרון השידוך – לשדך בין תלמידים – לשדך בין תלמידים למורים – לשדך תלמידים למקורות ידע תפקיד המורה על פי עקרון השידוך הוא להכיר ולתווך בין מקורות הידע לבין התלמידים ולאחר מכן לבחון את תוצאות מיפוי הידע ועל פיהם, לשדך בין לומד מלמד

3. עיקרון הצייד - תפקיד המנחה כל הזמן "לצוד" הזדמנויות לחיבור, לשיתוף. תפקיד המורה על פי עקרון הצייד הוא לזהות הזדמנויות ואתגרים בכיתה ולתת מענה לצרכים שעולים.

4. עקרון ההנגשה - כאשר התלמיד (מבוגר וצעיר) לא רגיל לעבודה ברשת, צריך להנגיש לו משאבים (ידע ואנושיים) בדרך קלה ומאפשרת לו להתמודד ולחוות הצלחה והדליק לו את הניצוץ, הרצון והסקרנות ללמוד.

5. עקרון הפירוק וההרכבה – פירוק התוכן הנלמד בין התלמידים כך שיישאר בידם האתגר לחברו, רעיונות אלו באים לדוגמה במתודות כגון ג'יקסו, מומחים בבעיות וקפה ידע.

6. עקרון 24/7 – הרשת עובדת ע"י כלים ווירטואלים במשך 24 שעות שבעה ימים בשבוע תפקיד המורה על פי עקרון 24/7 הוא לייצר פלטפורמה, עדכנית, נעימה ויעילה בו תוכל הרשת לתפקד. זו יכולה להיות קבוצת וואצ-אפ, פייסבוק וכדו'.

[עריכה] שינוי בתפקיד המורה במודל How2MOOC

במודל how2mooc המורה נפרד מתפקידו המסורתי ותפקידו משתנה. תפקידו המסורתי של המורה הינו להעביר מידע לתלמיד.

מהתלמיד נדרש לסכם את המידע, לתרגל אותו בבית, ולשנן אותו לקראת המבחן. המורה אם כן, האחראי הבלעדי על התוכן. הוא מכין את חומר הלימודים, מעביר אותו, ומעריך את מידת ההבנה. במהלך למידת קורס MOOC המצב לא בהכרח משתנה. המורה עדיין יכול "להעביר את הקורס" וללמד באופן המסורתי את חומר הלימוד. עם זאת, נזכיר, קורס ה-MOOC מגיע מאוניברסיטה ידועה ומוכרת כחבילה שלמה של תוכן מהימן, דבר המייתר חלק משמעותי מתפקידי המורה המסורתיים - הכנת התוכן, בניית שאלוני ההערכה, בחינת התלמידים בסוף הקורס, כל אלו מגיעים מן המוכן.

בנקודה זו מציע מודל HOW2MOOC ראייה חדשה של תפקיד המורה ומאפשר לו להתפנות לתפקיד המחנך המשמעותי. מרכיב משמעותי ביותר של המודל הוא הנבחרת שלה שני כללים: האחד - הקבוצה מגדירה מטרה משותפת (וכך כולם הופכים מיריבים מתחרים לערבים זה לזה). השני – כולם לומדים ומלמדים (כל אחד תורם לקבוצה על פי יכולותיו הייחודיות) המורה הופך למאמן הנבחרת (ובנבחרת MOOC – MOOCster) – תפקידו להנחות את תהליך בירור החוזקות הייחודיות של חברי הקבוצה, לדאוג שכל אחד מהם יביא עצמו לידי ביטוי, ולעזור בהגדרת המטרה המשותפת ובכך להביא לגיבוש הקבוצה וליצירת מחויבותה להצלחת כל פרטיה. כמאמן על המורה לוודא שכל תלמיד הופך להיות משמעותי בכיתה, שיש לו תפקיד, שהוא תורם ללמידה הכיתתית, ולממוצע הכיתתי. אין זה משנה אם תפקידו הינו תפקיד "לימודי" או "חברתי" בלבד. כמו כן, עליו לעודד את התלמידים להכיר לעומק זה את זה ובאופן זה להכיר לעומק את חוזקותיהם שלהם וגם את אלו של חבריהם לכיתה. במקביל הופך המורה גם לשותף - הוא לומד את החומר ביחד עם התלמידים ובתוך כך משמש עבורם השראה להתמודדות עם חומר למידה חדש. זהו מהלך לא פשוט הדורש מהמורה לוותר על השליטה בתהליך הלמידה, להודות שלפעמים גם הוא לא יודע את התשובה, ולהוות דוגמה לתהליכים שונים כחיפוש חומרים והתמודדות עם תוכן חדש, עם אי ידיעה, עם קושי בתהליך הלמידה וכיו"ב. 

ממד חדש נוסף בתפקיד המורה, ממלא המרחב הווירטואלי – על פי שיטת הכיתה ההפוכה שבה משתמש המודל, התלמידים לומדים את החומר בבית, ובכיתה מתרגלים ומעמיקים. לשם כך הם זקוקים לתמיכה וליווי לא רק בזמן השהייה בכיתה אלא גם בזמן הלימוד הרשתי. המורה אחראי על בניית התשתית הווירטואלית כגון קבוצות ווטסאפ או פייסבוק, שדרכה ניתנת התמיכה הנדרשת, קבוצתית ופרטנית. נדגיש שאחריות המורה אינה לייצר בעצמו את הקבוצות הווירטואליות, כי אם לעשות שימוש בחוזקות הקבוצה ולחלק תפקידים שונים סביב בנייתה.

כלים אישיים